2014 Biennial Art Competition

PORTRAITS

Place Title School Student
1st My Portrait St. Stephen’s College Renelle Kissoon
2nd One Love, One Heart Bishop Anstey High School Zhara Honore
3rd Sahara Naparima Girls’ High School Kristin Soodhan


HONOURABLE MENTION

Place Title School Student
Mandela St. Stephen’s College Kareena Sirjoo
Ghandi:  Wind of Change Carapichima East Secondary Nicholas Roop
My Grandmother Bishop Anstey High School Zhara Honore


STILL LIFE

Place Title School Student
1st Potted Plant Fyzabad Anglican Secondary School Shanice Jervais
2nd Healthy News Pleasantville Secondary Safiya Darius


LANDSAPE/SEASCAPE

Place Title School Student
1st Carat Shack Fyzabad Anglican Secondary Shanice Jervais
2nd Midnight Serenity Fyzabad Anglican Secondary Kimberly Placide
3rd Claude Monet Inspiration Naparima Girls’ High School Christin Mohammed


HONOURABLE MENTION

Place Title School Student
Path to Paradise Pleasantville Secondary School Safiya Darius
The Hammock Pleasantville Secondary Safiya Darius
Creepy Crawler Pleasantville Secondary Kadaine Hope


SPECIAL PRIZE

Place Title School Student
1st May Blossoms Naparima Girls’ High School Katelyn Dwarpaul
2nd Gossipers Pleasantville Secondary Aaliyah Lewis


ABSTRACT

Place Title School Student
1st Klomen with Gele Bishop Anstey high School Erkeisha John
2nd Art & Pop Fatima College Jose Alejandro Gomez
3rd Underwater Fantasy Naparima Girls’ High School Shayna Karim

 

HONOURABLE MENTION

Place Title School Student
Beauty of the Pink Hibiscus Bishop Anstey high School Dominique John
Lady of Africa Bishop Anstey high School Erkeisha John


EXPERIMENTAL

Place Title School Student
1st Pain of Hellfire Bishop Anstey high School Nneka Jones
2nd Mother Nature Bishop Anstey high School Kimberly Placide
3rd How Lord Ganesh Got His Elephant Head Bishop Anstey high School Melissa Hanomansingh


HONOURABLE MENTION

Place Title School Student
Culture Chic St. Stephen’s High School Kareena Sirjoo


SCULPTURE

Place Title School Student
1st Pain of Hellfire Bishop Anstey high School Nneka Jones
2nd Mother Nature Bishop Anstey high School Kimberly Placide
3rd The Mask Bishop Anstey high School Kleah Mannette

HONOURABLE MENTION

Place Title School Student
Mother of the Elements Bishop Anstey High School Kimberley Placide
Irregular Patterns of Life St. Francois Girls’ College Nicolin Harris
Woman on Throne Bishop Anstey High School Nneka Jones


GRAPHIC DESIGN

Place Title School Student
1st Blues: A Musical Concert Bishop Anstey High School Kleah Mannette
2nd Dallas Blues Bishop Anstey High School Kleah Mannette
3rd Nature vs Nurture St. Francois Girls’ College Nicolin Harris


SPECIAL PRIZE for PERFORMANCE

Kleah Mannette
Bishop Anstey High

Shanice Jervais
Fyzabad Anglican

Talia Phillip
Bishop Anstey High School

Safiyah Darius
Pleasantville Secondary

 

CHALLENGE TROPHIES & WINNERS

Trophy Student School
Fraulein Rudder Trophy for Portrait Renelle Kissoon St. Stephen’s College
Guardian General Ltd Trophy for Still Life Shanice Jervais Fyzabad Anglican
John Rahael Trophy for Landscape/Seascape Shanice Jervais Bishop Anstey High School
Women in Art Trophy for Abstract Erkeisha John Bishop Anstey High School
Women in Art Trophy for Experimental Nneka Jones Bishop Anstey High School
Women in Art Trophy for Sculpture Talia Phillip Bishop Anstey High School
Women in Art Trophy for Graphic Design Kleah Mannette Bishop Anstey High School


DISTINGUISHED TROPHIES

Place Student School
Dr. Leroy Clarke Trophy for Most Outstanding Art Student Kleah Mannette Bishop Anstey High School
Dr. Pat Bishop Trophy for excellent drawing Renelle Kissoon Fyzabad Anglican
Republic Bank Trophy for Graphics for Corporate US Kleah Mannette Bishop Anstey High School
Stationery Plus Trophy for Most Oustanding School Bishop Anstey High School